Archive for Marzec, 2013

Bezpieczna wymiana części samochodu

Istnieją kierowcy, którzy dbają o swój samochód i mają go przez wiele lat. Z przymrużeniem oka patrzą oni na tych kierowców, którzy przy pierwszych problemach z samochodem, wolą go sprzedać i kupić nowy, gdyż jego naprawa wydaje im się zbyt kosztowna, lub zbyt skomplikowana. Tymczasem różnego rodzaju serwisy oferują nam wymianę niemal każdej części naszego samochodu, a wiele sklepów z częściami wymiennymi mają w swojej ofercie zarówno części nowe, jak i po naprawie. Dlatego w wielu wypadkach jest prawdopodobne, że znajdziemy sprawną część do naszego samochodu w atrakcyjnej cenie i jego wymiana nie będzie problemem. Ważną sprawą przy wymianie jakiegoś elementu naszego auta, jest jego bezpieczny montaż. Dlatego, by mieć pewność, że nasz samochód będzie działał sprawnie, najlepiej powierzyć naprawę auta fachowcom. Nawet wtedy, gdy wymiana jakiejś części wydaje nam się łatwa. Tym bardziej, że istnieją części samochodu (o czym wie, każdy, kto ma samochód), które po prostu trzeba regularnie wymieniać. Potrzeba takiej wymiany staje się wtedy nawykiem. Należą do nich filtry (paliwa, oleju i powietrza), czy świece zapłonowe i pasek rozrządu. Poza tym, często jesteśmy zmuszeni do wymiany tych części samochodu, których złe funkcjonowanie wykazał nam przegląd, lub których zużycie sami zauważyliśmy.

Elementy samochodu

Niestety czasem nawet mimo ostrożnej jazdy stajemy się uczestnikami wypadku drogowego. Jest to trudny temat dla każdego kierowcy. Już przy zakupie samochodu powinniśmy rozważyć kwestie bezpieczeństwa i wybrać auto, które jest bezpieczne. Ważne jest również, by po kupnie samochodu dbać o sprawne działanie tych jego elementów, które są szczególnie ważne dla naszego bezpieczeństwa – hamulców, układu kierowniczego i świateł. Po za tym ważne jest oczywiście, by sprawnie działał każdy element naszego samochodu. Zwłaszcza wtedy, gdy jego wada może bezpośrednio wpłynąć na uszkodzenie silnika. Niezwykle istotny dla naszego bezpieczeństwa jest też stan opon. Ważne jest, by były w dobrym stanie i gwarantowały dobrą przyczepność naszego samochodu. Dlatego musimy regularnie sprawdzać stan ich bieżnika, ciśnienie i ewentualne zgrubienia i pęknięcia, które mogą być przyczyną „złapania gumy”. Drobnymi, a jednak istotnymi elementami samochodu są sprawne wycieraczki, dobrze ustawione lusterka i klakson (który w sytuacji krytycznej na drodze może okazać się niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze). Poza tym warto zwrócić uwagę na elementy samochodu, które są bezpośrednio odpowedzialne za nasze bezpieczeństwo w samochodzie w razie kolizji. Dotyczy to oczywiście pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych.

Znajomość elementów samochodu

Znaczna część kierowców, o ile nie większość, nie należy do grona osób zainteresowanych szerzej swoim pojazdem. Nie należą do fanów motoryzacji, a o samochodzie wiedzą tylko tyle, ile im było potrzebne, by zdać prawo jazdy. Tymczasem znajomość podstaw dotyczących pojazdu, którym się poruszamy, jest konieczna by jeździć bezpiecznie oraz by nasz samochód służył nam dłużej. Często to właśnie niewprawna jazda, lub nieumiejętność dbania o pewne elementy samochodu, które szczególnie narażone są na zużycie, są przyczyną szybszego zniszczenia naszego pojazdu, a nawet spowodowania wypadku na drodze. Dlatego warto zainteresować się swoim samochodem. Nie tylko dlatego, że dbałość o niego to oszczędność pieniędzy. Przede wszystkim dlatego, że jego niesprawność, tak samo jak nieostrożna, czy wręcz brawurowa jazda, jest przyczyną powodowania sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo nie tylko nasze (jako kierowcy), ale także naszych pasażerów i innych użytkowników drogi. Tak samo jak wpływ na naszą bezpieczną jazdę ma znajomość przepisów drogowych, tak niezaprzeczalny wpływ na sprawność naszego samochodu ma nasza znajomość jego elementów i podstawowa znajomość zasad jego działania. Dzięki temu kierowca jest w stanie ocenić podczas jazdy, czy jego samochód jest sprawny i czy wszystkie jego elementy funkcjonują prawidłowo.

Wpływ zimy na stan naszego samochodu

Niestety Polskie drogi nie słyną z braku dziur, gładkiej nawierzchni, a polscy drogowcy z szybkich i sprawnie przeprowadzanych remontów dróg. Problem nasila się po zimie, która ma ogromnie zły wpływ zarówno na nawierzchnię drogi, jak i na sam samochód. Jeśli nie będziemy szczególnie ostrożni, to nim drogowcy usuną wszystkie uszkodzenia na jezdniach, my możemy zniszczyć sobie niektóre elementy samochodu. Zima jest tym groźniejsza, że na szybsze zużycie zawieszenia samochodu wpływa sól, którą drogowcy przez całą zimę posypują nawierzchnię, by była mniej śliska. Oczywiście już same niskie temperatury mają destrukcyjny wpływ na nasz samochód, gdyż wiele z jego elementów jest z gumy, która nie jest wystarczająco odporna na silny mróz. Do tego dochodzą wspomniane coroczne, wiosenne ubytki w nawierzchni. W takim wypadku szczególnie zagrożone jest zawieszenie. Okresowa kontrola i naprawa jego elementów jest konieczna, bo przy niesprawnym zawieszeniu samochód się źle prowadzi, a zaniedbanie naprawy może doprowadzić do dalszego pogorszenia się stanu samochodu i kolejnych uszkodzeń. Najczęściej, spośród elementów zawieszenia, wymianie podlegają amortyzatory, które odpowiedzialne są za stabilne utrzymywanie samochodu na drodze, a więc jego przyczepność oraz minimalizację drgań przy jeździe na nierównej powierzchni.

Najczęstsze usterki w samochodzie

Nawet najsprawniejsze auto wymaga czasem przeglądu. Nie wynika to oczywiście z jego wadliwości. Po prostu samochód, jak każda rzecz, posiada części, które podlegają okresowej wymianie lub naprawie. Istnieją jednak elementy samochodu szczególnie narażone na zużycie, a tym samym na uszkodzenia. Te właśnie części najczęściej podlegają wymianie lub naprawie i one wymagają szczególnej kontroli. Takimi elementami są części zawieszenia: sworznie, wahacze, tuleje i amortyzatory. Częstym uszkodzeniom ulega również układ hamulcowy, którego najczęściej wymienianym elementem są klocki hamulcowe. Należy je sprawdzać regularnie, gdyż ich zbyt późna wymiana (w  wypadku zużycia) grozi uszkodzeniem tarcz hamulcowych (nie wspominając już o niebezpieczeństwie dla kierowcy i pasażerów pojazdu, które wiąże się z jazdą z uszkodzonymi hamulcami).  Następnym ważnym elementem, który często podlega wymianie, jest układ kierowniczy. Wymianie w nim podlegają najczęściej drążki kierownicze lub ich elementy. Ważne jest również, by kierowca dbał o jakość płynów eksploatacyjnych w pojeździe (płynu hamulcowego czy oleju w silniku), których obecność wpływa nie tylko na stan pojazdu, ale także bezpieczeństwo pasażerów. Prawdą jest też, że dość częstą usterką w samochodach jest wyciek tych płynów, dlatego szczególnie ważna jest również stała kontrola ich poziomu.

Wpływ miejskich korków na sprawność naszego samochodu

Zakorkowane ulice miast, to prawdziwa męka dla każdego kierowcy, a także pasażera samochodu (czy innego pojazdu). Nie mniejszym problemem są jednak korki dla samego auta. Podstawową zmorą każdego kierowcy jest fakt, że stanie w korkach wiąże się ze znacznie większym zużyciem paliwa, niż podczas płynnej jazdy. Podczas powolnego przedzierania się przez miasto zużywamy go nawet dwukrotnie więcej, a przy tym możemy uszkodzić samochód. Zatankowanie do pełna tuż przed jazdą w korku (kiedy nasz samochód nagrzewa się bardzo mocno) może nawet spowodować uszkodzenie silnika. Przyczyną są wydostające się opary paliwa, które grożą również wybuchem pożaru. Poza ostrożnym tankowaniem należy pamiętać również o pewnych elementach samochodu, na które jazda po mieście w godzinach szczytu szczególnie źle wpływa. Przede wszystkim chodzi o sprzęgło. Częsta jazda w korku oznacza ciągłe ruszanie i zatrzymywanie się, a tym samym dużo większe, niż w normalnych warunkach, zużycie sprzęgła. Dobry kierowca, a tym samym fan motoryzacji, wie jednak, że wiele zależy od niego. Poza unikaniem korków (co niestety nie zawsze jest możliwe) ważnym jest, by każdy kierowca dbał o własną kulturę jazdy, bo oznacza ona równocześnie dbałość o samochód i w dalszej perspektywie – dbałość o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu.

Motoryzacja jako męskie hobby

Każdy ma jakieś hobby. Motoryzacja to temat, którym najczęściej zainteresowani są mężczyźni. Jej początki związane są oczywiście z pojawieniem się pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym. Dziś fani tego tematu zajmują się również pojazdami napędzanymi przez nowoczesne silniki, m.in. elektryczne. Oczywiście temat ten obejmuje nie tylko różnego rodzaju samochody: osobowe, ciężarowe itp., ale także motory, motorowery, motocykle itd. Liczna dziś literatura dotycząca motoryzacji, zarówno ta fachowa, jak i bardziej hobbystyczna, zasypuje czytelnika informacjami o motoryzacyjnych ciekawostkach i nowościach. Informuje zarówno o poszczególnych firmach motoryzacyjnych i ich osiągnięciach, jak i o elementach pojazdów: częściach samochodów i motorów. Podaje też informacje dotyczące szczegółów budowy pojazdów, sposobu ich ewentualnej naprawy, wadliwości i zużycia elementów samochodu czy motoru. Fani motoryzacji interesują się również kwestią bezpieczeństwa ruchu oraz zmianami w przepisach drogowych (lub ich propozycjami). Jeśli kogoś ten temat rzeczywiście fascynuje, warto pomyśleć o prenumeracie jakiegoś fachowego czasopisma. Istnieją również liczne motoryzacyjne programy telewizyjne, w których m.in. pokazywane są nowinki techniczne pojazdów oraz odbywają się pokazowe jazdy próbne nowych modeli aut.

Komputerowa diagnostyka

W dzisiejszych czasach większość samochodów jest pełna elektroniki. W pewnym sensie ułatwia to bycie kierowcą, ale z pewnością komplikuje proces naprawy samochodu. Dlatego współczesne serwisy samochodowe oferują specjalistyczną diagnostykę komputerową. Ogólnie rzecz ujmując, polega ona na podłączeniu komputera ze specjalnym oprogramowaniem do komputera samochodu, którego zadaniem jest sprawdzenie wszystkich elementów auta (które są pod niego podłączone) i określenie czy działają one poprawnie. Najczęściej diagnostyka komputerowa naszego samochodu obejmuje diagnostykę silnika, immobiliserów, automatycznej skrzyni biegów, poduszek powietrznych, klimatyzacji, ABS i komputera pokładowego. Diagnostyce komputerowej podlega też instalacja gazowa. Ponieważ jest to konieczne, niemal każdy serwis, poza oferowaniem standardowych mechanicznych napraw, ma w ofercie komputerową diagnostykę. Nie każdy jednak serwis jest w stanie zdiagnozować nasz samochód, ponieważ niektóre marki wymagają bardziej specjalistycznego sprzętu. Serwisy obok diagnozy i naprawy usterek oferują nam również kasowanie wykrytych przez komputerowy system samochodu błędów, dzięki czemu auto nie będzie nas już informowało o usuniętych usterkach. Trzeba jednak pamiętać, że samochód to nie tylko elektronika i wymaga on również wizyty u mechanika, którego żaden komputer nie jest w stanie zastąpić.

Przegląd samochodu i jego naprawa

Obowiązkiem każdego kierowcy jest sezonowy przegląd samochodu. Dokonuje się go co pół roku. Wiąże się to oczywiście z wizytą w autoryzowanym serwisie samochodowym, gdzie nasze auto poddawane jest dokładnemu przeglądowi. Podczas niego samochód jest poddawany różnego rodzaju testom, by sprawdzić czy jest całkowicie sprawny. Obecnie, dzięki nowoczesnym, komputerowym technologiom, testy te są niezwykle dokładne. Wszystkie części samochodu zostają szczegółowo przejrzane i sprawdzone. Najważniejszymi elementami każdego przeglądu samochodu jest kontrola stanu jego zawieszenia, sprawdzenie układu kierowniczego i stanu opon, a także układu hamulcowego i oświetlenia oraz wyważenie kół i sprawdzenie ciśnienia w oponach. W ramach usług motoryzacyjnych serwisy samochodowe oferują również na miejscu naprawę wykrytych usterek, a w razie potrzeby również wymianę części, które tego wymagają. Często w ramach sprawdzenia stanu płynów eksploatacyjnych proponują także jego gratisową wymianę. Najlepiej dokonywać przeglądu samochodu w autoryzowanym serwisie lub u zaufanego mechanika. Po pierwsze dlatego, że wtedy mamy pewność, że nasz samochód jest rzeczywiście sprawny i nie zawiedzie nas na drodze, a po drugie dlatego, że nasz samochód musi przejść również tzw. okresowe badanie techniczne, by być w ogóle dopuszczonym do ruchu.

Własny samochód a zainteresowanie motoryzacją

W dzisiejszych czasach samochód jest dla nas niezbędny. Pomaga nam dotrzeć wszędzie na czas i umożliwia bycie niezależnym. Jednak dla osób, których nie interesuje motoryzacja, własny samochód stanowi również pewne wyzwanie, a często spory kłopot. O ile dla mężczyzn popołudniowa praca w garażu jest czymś interesującym, a przeglądanie gazet motoryzacyjnych i oglądanie takich programów w telewizji jest bardzo ciekawe, o tyle dla większości kobiet temat motoryzacji jest po prostu nudny. Mężczyźni chętnie rozmawiają o częściach swojego samochodu, czy o jego naprawie. Tymczasem kobiety najczęściej wolą powierzyć wszelkie swe problemy z autem fachowcom. Oczywiście, jeśli ktoś samochodami się nie interesuje, jest to dla niego jedyne rozwiązanie. A i dla fanów motoryzacji, oddanie auta do sprawdzonego serwisu jest najlepszym wyjściem w wypadku zauważenia usterki. Jednak już sam wybór salonu, do którego chce się oddać swój samochód, powinien wiązać się z pewną znajomością tematu. Trzeba bowiem wiedzieć, czy naprawa samochodu została powierzona w dobre ręce. Oczywiście można w tej kwestii zawierzyć opinii znajomych lub sprawdzić jakie rekomendacje ma dany serwis, ale najlepiej zaufać własnemu zdaniu i opinii. A aby taką sobie o danym salonie wyrobić, trzeba mieć pewne pojęcie o swoim samochodzie.